Realizace správy anotací s persistentní adresací pomocí IIIF: poloprovoz anotačního modulu

You are here

Tento poloprovoz vznikl na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace Národní knihovna České republiky poskytované Ministerstvem kultury.

Cílem prací bylo umožnit uživatelům tvořit vlastní anotace k položkám agregovaným v Manuscriptoriu tak, aby byly dostupné pomocí protokolu IIIF. Tato funkcionalita byla začleněna do komplexu funkcí propojujících v Manuscriptoriu IIIF funkce s funkcemi pro tvorbu Osobního obsahu.

Rychlá navigace:


 

Stručné návody pro využívání anotačního modulu k obohacení IIIF manifestů uživatelským obsahem

Práce s již obohaceným obsahem

Předpokládejme, že jiný uživatel již vytvořil anotace vztahující se ke konkrétnímu dokumentu a chce výsledek své práce sdílet se mnou. Toho může dosáhnout dvěma způsoby. Buď tradičně sdílí odkaz přímo do Manuscriptoria nebo jej sdílí se svými čtenáři či spolupracovníky prostřednictvím IIIF Manifestu.

Co je to IIIF manifest dokumentu, jak vypadá, k čemu je mi dobrý a jak jej používat? Připravili jsme krátký úvod do světa IIIF manifestů.

Jaký je rozdíl mezi původním a anotovaným manifestem?

Praktická ukázka:

 

Vytváření vlastních anotací

Řekněme, že jsem pedagog, který hodlá připravit anotovaný novověký kancionál pro potřeby výuky. Mým cílem je vytvořit poznámky ke konkrétnímu digitálnímu exempláři a ve formě IIIF manifestu dát výsledek své práce k dispozici široké pedagogické veřejnosti tak, aby jej mohli využívat v systému dle vlastní volby.

  • Vytvářet anotace může v Manuscriptoriu pouze přihlášený uživatel. Nejprve si musím založit účet a poté se přihlásit.
  • Řekněme, že chci pracovat s konkrétním dokumentem. Vyhledám si jej. K tomu využiji buď předpřipravené dotazy v sekci Vyzkoušejte nebo použiji běžné rešeršní postupy. V našem ilustrativním příkladu jsme hledali slova Žlutický kancionál v položce Titul.
  • Vyhledaný dokument otevřu ve Čtečce a stránky, které budu chtít později anotovat, si postupně označuji a přidávám do oblíbených pomocí hvězdičky. Protože mi nestačí anotovat celé stránky, ale chci přidat vlastní texty i k dílčím informacím ve stránce (v našem případě ke konkrétním iluminacím), přidám si do oblíbených výřezy ze stránek.
  • Poté vytvořím vlastní anotace.
  • Na závěr práce získám manifest obohaceného dokumentu tak, že umožním čtení oblíbených položek, kterými bude manifest obohacen, a ve čtečce zkopíruji odkaz na obohacený IIIF manifest.
  • Získaný odkaz vložím do emailu, na vlastní webové stránky, pošlu jej messengerem nebo jej vložím do wordovského dokumentu či PDF s přípravou pro výuku a rozešlu příjemcům.
  • Příjemci si mnou obohacený obsah mohou otevřít v Manuscriptoriu či jiném systému.

 


Snímky obrazovek

Běžným uživatelem anotacemi obohacený dokument Manuscriptoria. Stránky s anotací jsou zvýrazněny. Naživo lze prohlížet zde.

 

Stránka dokumentu s vyznačeným výřeze obohaceným anotací běžného uživatele. Naživo lze prohlížet zde.

 

Detail uživatelského výřezu a jeho anotace. Detail se zobrazí po kliknutí na ikonu Očička v pravém panelu u příslušné anotace/výřezu.

 

Ukázka stejného obohaceného manifestu, jak vypadá, pokud jej otevřu v jiném systému. Zde Mirador demo. Základní informace o práci s Miradorem krátce například zde. Po otevření dokumentu ukazuje Mirador anotace v levém panelu - poslední ikonka shora.

 

Ukázka práce mimo Manuscriptorium - dva zdroje z Manuscriptoria, dva z jiných zdrojů. Původní dokumenty z Manuscriptoria jsou obohaceny uživatelskými anotacemi.

 


Odkazy

Aktuální verze uživatelských návodů je dostupná v rámci Manusriptoria verze 4: website | aplikace | návody | zprávy.